1862 „L’Union des modes : journal pour hommes…”

Pełna nazwa tego pisma to (uwaga wdech) „L’Union des modes : journal pour hommes spécialement consacré aux renseignements des modes les plus nouvelles” (wydech).

W pełnej wersji znaleźć je możecie TUTAJ NA GALLICE

Chyba standardem jest u nich, że w lutym zamieszczane są stroje karnawałowe. Na szczęście tu ich mało, mamy za to damskie luźne okrycie wierzchnie z czarnego aksamitu, zdobione koronką, założone na suknię piaskowego koloru w fioletowo-bordowe kwiaty.

Siedzący pan w „white tie” – znaczy „Marian, tu jest jakby elegancko”.

1862 mascarade  costume
Gallica – „L’Union…” 1862 February

Marzec 1862 roku przynosi nam min: szlafrok męski oraz rękawiczki w trzech kolorach: białe, siwe i beżowe. Zwróćcie uwagę, jak ładnie narysowali linie cięć w ubiorze męskim – widać to zwłaszcza na przedzie surduta (trzeci od lewej) i u panów odwróconych tyłem. Zwróćcie też uwagę na wyraźnie dwukolorową kratkę, a nie że tam jakiś nudny prążek w szarości lub czerni na zgaszonym tle.

1862 male fashion
Gallica – „L’Union…” 1862 March

Maj rozpoznajemy po strojach do komunii / konfirmacji. Prosty damski płaszcz pasowany w talii, założony do zielonej sukni. Biała budka zdobiona różowymi różami z zielonymi liśćmi (takie naturalne zestawienie nie zawsze jest oczywiste).

Panowie – zwróćcie uwagę na kształty cylindrów: klasyczny rozszerzony górą, pan po lewej ma coś skrzyżowane z fezem i zwężone ku górze, pan po prawej całkiem prosty. W dodatku pan po lewej ma koordynat tkaninowy w spodniach i kamizelce. Tym razem dewizka jest zaczepiona o guzik kamizelki.

Ubiór męski w 1862 roku
Gallica – „L’Union…” 1862 May

Nadszedł czerwiec 1862 roku. Zauważyliście, że w porównaniu z poprzednim rokiem, więcej jest tkanin gładkich na spodniach? Nie wiem, czy to tak ogólnie-światowo, czy tylko w tym piśmie, ale jednak. Mamy tu także stroje do jazdy konnej – a o tych butach pana siedzącego po lewej opowiem Wam innym razem. I oczywiście wraz z latem nadchodzi większa różnorodność w nakryciach głowy: szare cylindry, kapelusze słomkowe oraz to dziwne coś w stroju do jazdy konnej po prawej. Nuda we fryzurach straszliwa.

Moda męska w 1862 roku
Gallica – „L’Union…” 1862 June

Numer z sierpnia 1862 roku pokazuje nam rycinę, na której są także ubranka dla chłopców w różnym wieku.

Ale mnie tu najbardziej urzeka pan cały na biało oraz spodnie w sporą kratkę. I widoczek.

1862 fashion plate
Gallica – „L’Union…” 1862 August

We wrześniu przygalopowała amazonka. Nie, nie jeździły konno w krynolinie. W krynolinie to mogły pozować do obrazów. Nawet na zdjęciach z epoki widać, że amazonka nie ma stelaża. Za to spokojnie możecie dać pod spód spódniczkę pikowaną.

Te wzory na spodniach? Zwróćcie uwagę, że to już nie są nudne kratki – na jednych romby, na drugich jakby cegły. Oraz na dół rękawów – szerokie mankiety, które czasem były tylko zamarkowane naszyciem, a nie prawdziwe.

1862 riding habit / amazonka
Gallica – „L’Union…” 1862 September

Zima okryciami wierzchnimi stoi czyli rycina z listopada 1862 roku. Dwóch panów po prawej. Doprawdy, nie jestem w stanie nic napisać o pozostałych, bo mi wzrok do nich ucieka. Zaprawdę powiadam – niech sobie któryś w takie wzorki uszyje, pragnę to zobaczyć!

No dobra, jak sobie zasłonię ich ręką to widzę inną ciekawostkę – trzech panów ma spodnie w skośny wzór.

1862 ubiory męskie
Gallica – „L’Union…” 1862 November

Rycina z grudnia 1862 roku – przybieżeli na spotkanie nam goście. Kobieta w czymś w rodzaju „palto-sac” – szerokie, luźne okrycie z rękawami. Budka ze sterczącym czubem, na który będą pomstować polskie pisma. Barbki zawiązane na kokardę wielkości twarzy. Ja się naprawdę nie dziwię karykaturzystom. Plus taki, że nie widać ani zmarszczek na szyi, ani trzech podbródków…

Dwóch panów po lewej w wersji eleganckiej, w gładkich spodniach. Pozostali trzej wzorzyście,

Rycina z modą 1862
Gallica – „L’Union…” 1862 December

Dodaj komentarz