Wiktoriańska biżuteria z włosów

Obszernie temat omówiłam już TUTAJ,
a ten wpis przeznaczę na wrzucanie Wam przykładów z obrazów i zdjęć z lat krynolinowych.
UWAGA! Przykłady biżuterii oryginalnej – ogólnie wiktoriańskie, czasem trochę wcześniejsze, czasem trochę późniejsze. Po prostu mają dać przybliżone wyobrażenie jak to wyglądało – tak trochę bardziej dokładnie.


Obraz z lat 1850., niestety na razie Google ukrywa przede mną malarza.

Broszka z włosów
Obraz z lat 1850.

Kolejny obraz z lat 1850. tym razem broszka z jasnymi włosami – oraz przykładowa broszka z XIX wieku, łącznie z pokazanym tyłem i formą zapięcia. Ta wystająca igła to jedna z tych rzeczy, które widać na pierwszy rzut oka.

victorian brooche made from hair

Poniżej zdjęcie, już z lat 1860. , na którym kobieta nosi bransoletkę, bardzo charakterystyczną – właściwie rzadko wykonywano takie z czegokolwiek innego.

bransoletka z włosów
Zdjęcie z lat 1860.

Z polskimi czasopismami jest ten problem, że pomijając ryciny i sporadycznie arkusze z haftami lub krojami, właściwie nie mieliśmy ilustracji. W kwestii biżuterii z włosów wspomniane były tylko sklepy, które je sprzedawały lub zakłady, gdzie można było zamówić taki wyrób. Zagraniczne pisma miały pod tym względem o wiele lepiej. Co prawda zamieszczone poniżej ilustracje pochodzą aż zza wielkiej wody, bo ze Stanów, z pisma „Arthur’s Home Magazine„, ale za to są z 1860 roku, z numeru wrześniowego. Zważywszy, że był to przedruk z różnych pism europejskich, jest szansa, że kiedyś tam znajdę te same przykłady w bliższym nam rejonie.
Pismo jest do znalezienia na Google Library.

1860 bransoletki z włosów  "Arthur's Home Magazine"

W Stanach Zjednoczonych mieli też o tyle lepiej, że „Peterson’s Magazine” dał – także w 1860 roku – ogólną instrukcję plecenia tego typu ozdób. To pismo także znajdziecie na Google Library.

1860 Peterson's Magazine- instrukcja robienia biżuterii z włosów
Peterson's Magazine - hair jewelery

***

Dodaj komentarz