Małe kołnierzyki

Lata 1860. portrety kobiet

Diabeł tkwi w szczegółach dlatego najpierw omówię małe kołnierzyki, które wymagają najmniej pracy.

Po pierwsze – takie kołnierzyki mogą być zupełnie gładkie i bez żadnych zdobień. Co widzicie na pierwszym zbiorze zdjęć (zdjęcia z Pinteresta, bezdatowe). Przy okazji – jak wam wyjdzie ciut za duży to wdacie, jak trochę za mały i brzegi nie będą się stykać – też dobrze. Czyli jest to detal praktycznie bezstresowy. A noszony być może i do gładkich sukien, i tych wzorzystych, i do bolerek. Jak będziecie szyć bluzki, to już wiecie, że prosty kołnierzyk też możecie dodać.

Po drugie – krój. Modele na dwóch kolejnych ilustracjach pochodzą z 1862 roku i przewijają się przez cały okres początku lat 1860.
Mamy więc kołnierzyk praktycznie w męskim stylu, wykładany na stójce, absolutnie gładki. Nie jest najpowszechniejszy, ale pojawia się na tyle często, że warto o nim wspomnieć. Najlepiej nosić go do sukien ze stójką lub doszyć do bluzki lub szmizetki.
Model dwa ma stójkę, a wykładane są jedynie rożki. Noszony jak poprzednik. Do kompletu – a często robiono je w takich kompletach – macie mankietki. Mogą być samodzielne, dofastrygowane do sukni, mogą być doszyte do zarękawków (zazwyczaj stanowią wtedy komplet ze szmizetką), i mogą w końcu wykańczać rękawy bluzki.
Trzeci – i chyba najpopularniejszy model – to kołnierzyk płaski, krojony po owalu.

1862 kroje kołnierzyków
1862 kołnierzyk krojony po łuku

Po trzecie – a na czwartej ilustracji z przykładowymi zdjęciami, są pokazane małe kołnierzyki zdobione. Wiem, niektóre zdjęcia nie są zbyt wyraźne, ale ząbki na brzegach widać.

Małe kołnierzyki z lat 1860. wykończone ząbkami

Po czwarte – na trzech ostatnich ilustracjach widzicie przykładowe wzory w komplecie z mankietami, z lat 1860 i 1862. Tak ku inspiracji. Jak sami widzicie, niekoniecznie muszą mieć brzegiem ząbki – czasem haft jest tylko na wierzchniej warstwie 🙂 i jest to detal łatwiejszy w wykonaniu.

1860 rok - wzór kołnierza i mankietu

1860 kołnierzyki i mankiety

1862 collars and cufs

Dodaj komentarz