Prawie jak Chantilly

Szal prawie jak Chantilly

Koronka koronce nierówna… Jedne są w cholerę drogie, inne… ciut tańsze.
Chustę z koronki Chantilly omówiłam.
I ten wpis już bardziej przyda się rekonstruktorkom, bo pokaże, jak można sobie ogarnąć nie tyle chustę – co koronkowy szal, który prezentowano z taką samą atencją jakby był chustą Chantilly.
Nota bene – one w oryginale także bywały z koronki Chantilly.
https://www.shrimptoncouture.com/products/1860s-huge-chantilly-lace-black-shawl

Cóż jest w nich innego i bardziej przyjaznego rekonstrukcji? Mają raport. Powtarzalny wzór, który sprawia wrażenie, że były cięte z metra. Choć właściwie niektóre na pewno cięto z metra – ale o tym za chwilę.

Już na tytułowym obrazku widzimy koronkę, która została wycięta po wzorze, tworząc brzegiem ładne wykończenie w łuczki. Podobnie wykonano szale z kilku kolejnych przykładów.

szal z metra
1860s szal koronkowy
Zdjęcie pary lata 1860.

Oczywiście część tych lepszych koronkowych szali miała ładne wykończenie fabryczne. Jednak jest to coś, co można dość łatwo (choć niekoniecznie tanio) zrobić samemu – wyciąć z takiej wąskiej koronki kupowanej na metry brzeg i doszyć go do naszego dużego koronkowego szala. Od naszych zdolności artystycznych (dobór) i manualnych (przyszywanie) będzie zależał końcowy efekt tej części ubioru. Pamiętajcie jednak, by zawsze wybierać cienkie, miękko układające się koronki.

Szal koronkowy z doszytym brzegiem
Szal koronkowy z ładnym rantem

Dodaj komentarz